Wednesday, April 21, 2010

Week 12 Grocery List - with Prices!

This week I shopped at Macey's.

Ingredients for Week 12 Dinners
I will be buying:
1 dozen rolls ($2.99)
1 bunch celery ($2.00)
carrots (2 lbs for $1.00!)
cucumber ($.50)
broccoli ($1.16)
cauliflower ($.96)
1 tomato ($.22)
1 potato ($.29)
1 large onion ($2.37)
fruit (bananas $.60)
8 oz frozen cut okra (16 oz bag $1.99)
1 dozen eggs ($1.25)
milk (1 gallon $1.97)
2 lbs cheddar cheese ($3.99)
2 cans tuna ($.98)
1 bottle spaghetti sauce ($.98)

In total, I spent $19.28 on this week's dinners.
The breakdown is approximately as follows:
Cajun Rice Dish, Carrots, Peas $4.14
Chicken Salad Sandwiches, Carrots, Cucumbers $3.95
Omelets, Hashbrowns, Fruit $5.10
Marinated Steak, Homemade Rolls, Broccoli, Cauliflower $2.56
Creamy Chicken and Pasta, Broccoli, Cauliflower $1.04
Jalapeno Burgers, Round Fries, Celery Sticks $4.67


I will be using from my pantry:
1 1/2 lbs steak
1 lb ground beef
about 4 chicken breasts
1 head garlic
chopped ham for omelets (optional)
mayo or Miracle Whip
1 pkg cream cheese
Parmesan cheese
butter
yeast
Italian dressing
1 (8 oz) can water chestnuts
spaghetti sauce
1 (14.5 oz) can diced tomatoes
1 (4 oz) can jalapenos
vinegar
soy sauce
lemon juice
lime juice
8 oz pasta
bread crumbs
rice
frozen peas
frozen hashbrowns
olive oil
oil
flour
sugar
fennel
curry powder
ginger
ground cloves
chili powder
dried onion
poultry seasoning
garlic powder
seasoning salt
unseasoned meat tenderizer
lemon pepper
parsley flakes
dried basil
cayenne pepper
dried oregano
salt
pepper

I also stocked up on these deals:
3 more pasta sauce (.98 each with in-store coupon =$2.94)
Western Family olive oil ($3.99)
4 Farm bread (.98 each with in-store coupon = $3.92)
3 Kellogs pop tarts (.98 each with in-store coupon = $2.94.. plus I had a $1.25/3 coupon)
3 (44 oz) bags Malt o Meal cereal (2.38 with in-store coupon = $7.14)
2 ALL 2x Laundry detergent (2.99 each plus I had 2 $1/1 coupons = $3.98)

5 comments:

Andie said...

I am curious to know how you keep your pantry and food storage organized?? Wanna let us in on your secrets to keeping track? I could definitely use some guidance in this area.

Rachelle said...

Ooh, good question. I've been considering posting about food storage for quite awhile. Do you mind if I hold off for a week or two? Then I can do a super in-depth series on food storage.

Mark and Amber said...

So $19.28 for a weeks worth of groceries? Seriously? Can't you just grocery shop and cook for me?

Love y ur organization and HELLO! your budgeting skills.
Miss you!

MommyD said...

You are amazing! I can't believe you spent under $20! Way to go!

Rachelle said...

Thank you both! I'm always happy when the dinner ingredients cost less than $20! Of course you can't forget that it's only possible if you also stock up on sale items for your food storage each week... Good luck on your own shopping!